Špeciálna základná škola a Praktická škola
Mgr. Viera Turzová
riaditeľka školy
Tel. číslo: 042/463 28 15, 042/471 13 34
Športovcov 1461/17
020 01 Púchov
E-mail: szspu@szspv.edu.sk
www.szspuchov.tym.sk
Charakteristika školy
Špeciálna základná škola, Športovcov 1461 v Púchove, je plne organizovaná škola so 16-timi triedami, 10 tried je na prvom stupni (A,B,C variant) a 4 (A variant) na druhom stupni. Dve triedy sú umiestnené v DSS Nosice. Dve triedy (A,B variant) tvoria praktickú školu. Jedna trieda (A variant) je vyhradená pre deti s autizmom. V roku 2013 bola zriadená aj Praktická škola. Výchovná činnosť prebieha v dvoch oddeleniach školského klubu detí.
Výchova a vzdelávanie sa realizuje samostatnými na seba nadväzujúcimi vzdelávacími programami. Škola je umiestnená v okrajovej časti mesta Púchov s rozľahlým areálom.
Prípravný ročník
Od septembra 2014 pripravujeme zriadenie prípravného ročníka. Je určený pre deti, ktoré k 1. septembru dosiahli fyzický vek šesť rokov, nedosiahli školskú spôsobilosť a nie je u nich predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy. Absolvovanie prípravného ročníka sa považuje za prvý rok plnenia povinnej školskej dochádzky. Deti sa v rámci vyučovania pripravujú na zvládnutie učiva 1. ročníka základnej školy alebo špeciálnej základnej školy. Vyučovanie sa zameriava na rozvíjanie grafomotorických zručností, komunikačných schopností, matematických predstáv, výtvarnú, telesnú a hudobnú výchovu.
Charakteristika praktickej školy
Praktická škola zabezpečuje výchovu a vzdelávanie žiakov so zdravotným znevýhodnením s mentálnym postihnutím. Výchovno-vzdelávací proces sa realizuje podľa školského vzdelávacieho programu pre praktickú škola a poskytuje vzdelávanie a prípravu na výkon jednoduchých pracovných činností.
Škola má žiakom poskytnúť možnosť fyzicky a psychicky dospieť tak, aby mohli čo najsamostatnejšie žiť v domácom prostredí alebo v chránenom bývaní a pracovať v chránenom pracovisku. Cieľom praktickej školy je pripraviť žiakov na život v rodine, na sebaobsluhu, na rôzne jednoduché praktické práce, vrátane prác v domácnosti, zacvičiť ich v prácach profilujúceho voliteľného predmetu a na vykonanie jednoduchých pracovných činností spravidla pod dohľadom inej osoby.
Praktická škola je jedna z možností riešenia ďalšieho vzdelávania a následnej integrácie žiakov s mentálnym postihnutím do spoločnosti. Praktická škola nie je profesijne zameraná na zvládnutie učebného odboru, preto po jej absolvovaní nezískavajú žiaci výučný list, ale vysvedčenie o absolvovaní Praktickej školy so zameraním na pomocné práce v určitom odbore pod dohľadom zodpovednej osoby.
Obsah vzdelávania v praktickej škole tvorí učivo povinných a voliteľných predmetov. Medzi všeobecnovzdelávacie premety je zaradený slovenský jazyk a literatúra, matematika, výchova k mravnosti a občianstvu, výtvarná výchova, hudobná výchova a telesná výchova.
Odborno-praktické predmety: rodinná výchova, zdravotná výchova, ručné práce a šitie, príprava jedál a výživa, domáce práce a údržba domácnosti sú zamerané ako príprava na rodinný život.
Vzhľadom na to, že do praktickej školy boli prijatí absolventi špeciálnej základnej školy vzdelávaní podľa B a C variantu, ktorí nemajú predpoklady pracovať v chránenom pracovisku, zaviedli sme voliteľný profilujúci predmet „Pomocné práce v kuchyni“, v kombinácií s predmetom „Tkanie na tkáčskom stave“ alebo „Pomocné práce v záhradníctve a aranžovaní“.
Charakteristika autistickej triedy
Špeciálna základná škola v Púchove postupuje pri výchove a vzdelávaní žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami podľa vzdelávacieho programu pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi poruchami s mentálnym postihnutím. Školský vzdelávací program pre žiakov s autizmom vymedzuje špecifické potreby a požiadavky na komplexnú odbornú starostlivosť o žiakov.
V špeciálnej základnej škole v Púchove sú žiaci s autizmom vzdelávaní podľa individuálnych učebných plánov, vzhľadom na to, že ich mentálne postihnutie si to vyžaduje.
Hlavnými cieľmi primárneho vzdelávania žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím je rozvinutie kľúčových kompetencií na úrovni, ktorá je pre nich osobne dosiahnuteľná, maximálne možné integrovanie do spoločnosti.
Organizácia prijímacieho konania
Prijímacie konanie sa v škole nekoná. Žiaci sú prijímaní na základe odporúčania CPPPaP a následne zasadá špeciálno-pedagogická komisia, ktorá rozhodne o zaradení dieťaťa do príslušného ročníka.
Zameranie a dlhodobé ciele školy
Primárne vzdelávanie žiakov s ľahkým mentálnym postihnutím – A variant poskytuje východiskovú bázu pre postupné rozvíjanie kľúčových spôsobilostí žiakov ako základu všeobecného vzdelania prostredníctvom nasledujúcich cieľov:
- rozvíjať cieľavedome, systematicky a v tvorivej atmosfére osobnosť žiaka v poznávacej, sociálnej , emocionálnej a morálnej oblasti,
- umožniť žiakom získať základné pracovné zručnosti a návyky, aby ich mohli využiť pri ďalšom vzdelávaní aj v občianskom živote,
- najdôležitejším cieľom vzdelávania žiakov s ľahkým stupňom mentálnej retardácie je dosiahnuť čo najvyšší možný stupeň socializácie.
Špeciálna základná škola v Púchove sa venuje výchove a vzdelávaniu deťom so stredným stupňom mentálneho postihnutia – B variant Cieľom primárneho vzdelávanie mentálne postihnutých žiakov stredného stupňa je:
- rozvíjať všestrannú komunikáciu, kognitívne a psychomotorické procesy rozvoj vedomostí , zručností a návykov potrebných pre osobný život, s dosiahnutím čo najvyššej miery socializácie.
- zamerať sa na pripravenosť v praktickom živote s možnosťou prirodzenej inklúzie.
Cieľom primárneho vzdelávania žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia – variant C je umožniť žiakom osvojiť si základné samoobslužné schopnosti a poznávať svoje vlastné možnosti. Najdôležitejším cieľom je pripraviť žiaka na fungovanie v bežnom živote osvojiť si základné zručnosti a vedomosti, ktoré sú nevyhnutné pre život.
Aktivity školy
- Účasť na akciách usporiadaných Slovenským Zväzom športovcov s MP Slovenským Zväzom športovcov ZP a Slovenským hnutím špeciálnych olympiád so sídlom v Bratislave.
- Účasť na akciách usporiadaných inými špeciálnymi školami a Centrom voľného času Včielka v Púchove
- Účasť na športových hrách pre telesne postihnutých v rámci regiónu
- Účasť na rôznych športových súťažiach v ktorých dosahujeme vynikajúce výsledky.
Organizujeme v rámci dlhodobých projektov:
- Vernisáž výtvarných prác žiakov Špeciálnych základných škôl s regionálnou účasťou Trenčianskeho kraja a Žilinského kraja.
- Oblastná športová súťaž v Štvorboji pre A, B, C variant
- Deň otvorených dverí pre výchovných poradcov, zástupcov ZŠ a rodičov.
- Unifikovaný futbal pre žiakov MP v spolupráci s gymnáziom v Púchove
Každoročné aktivity:
- Tematický týždeň zameraný na zvýšenie spotreby mlieka, mliečnych výrobkov a zvýšenú konzumáciu ovocia
- Exkurzia do OUI Ladce
- Mikulášsky deň a slávnosť pod jedličkou
- V rámci multikultúrnej výchovy realizujeme týždeň aktivít zameraný na kultúru z okolia Púchova – ľudové piesne, modrotlač, výstava náradia a predmetov
- Matematická olympiáda
- Besedy s odborníkmi
- Deň Zeme
- Valentín a i.
- Olympijský festival detí a mládeže Slovenska
- Realizácia projektu v spolupráci s príslušníkom PZ mesta Púchov „ Správaj sa normálne“
- Školské výlety
- Školský časopis
Dokument: Hodnotiacia-sprava-2012-2013.pdf
Súvisiace články
-
Celoslovenská umelecká výtvarná súťaž: Rodina bez cigariet IV. ročník
Občianske združenie Rodina a spoločnosť organizuje pre školský rok 2015/2016 ďalší ročník celoslovenskej výtvarnej súťaže: Rodina bez cigariet […]
-
Cirkevná ZŠ svätej Margity
PaedDr. Ing. Ľubica Mišíková, PhD. riaditeľka školy Tel. číslo, fax: 042/463 52 67 Námestie slobody 562/1 020 01 […]
-
ZŠ Slovanská
Mgr. Ľubica Dvorská riaditeľka školy Tel. číslo: Základná škola: 042/467 77 49 Školská jedáleň: 042/467 73 52 Materská […]