Kultúrne a historické pamiatky
Župný dom – Nábrežie slobody
Barokovo – klasicistickú budovu dal na konci 18. Storočia postaviť Imrich Marczibányi. Pôvodne bola využívaná ako soľný sklad a úrad. Dnes je Župný dom sídlom Múzea púchovskej kultúry a nachádzajú sa v nej aj obradné a reprezentačné priestory mesta.
Pamätná fara – Moravská ulica
Budova je z roku 1904 a má priamy vzťah k dvom významným osobnostiam. V rokoch 1911-1925 bola pôsobiskom slovenského básnika, buditeľa, evanjelického farára Vladimíra Roya. Inštalovaná je na nej pamätná tabuľa s reliéfom. Druhá pamätná tabuľa pripomína pobyt J.A. Komenského v Púchove.
Kostol evanjelickej cirkvi a. v. – Moravská ulica
Novogotický kostol, postavený na mieste starého kostola v roku 1880. Vnútri je renesančný oltár z roku 1643. Oltár bol pôvodne v Marczibányiho kaplnke, ktorá už dnes neexistuje. Je dielom neznámeho rezbárskeho majstra, ktorý ho vyhotovil pravdepodobne podľa cudzieho vzoru. Vyrobený je z lipového dreva v rokokovo-renesančnom slohu. Po stranách oltára sú obrazy štyroch evanjelistov a tesne po bokoch postavy Petra a Pavla.
Kostol rímsko – katolíckej cirkvi – Námestie slobody
Z renesančného kostola, postaveného na základoch staršieho kostola, pravdepodobne z 13. storočia, stojí dnes jeho stará loď, v prvej tretine 18. storočia zbarokizovaná, spojená s novou loďou, postavenej v roku 1940. Renesančná loď mala dve polia hrebienkovej krížovej klenby. Pôvodná loď bola pripojená až asi v 13. storočí k veži. V rokoch 1939-40 kostol prestavali. K prebudovanej starej lodi pristavili moderný bazilikálny kostol. Vonkajšia architektúra je moderná, veža má barokovo-klasicistický charakter s názornými pilastrami a barokovo-laternovú baňu. Vnútorná architektúra hlavnej lode je veľmi reprezentatívna. Veľmi dobre je v nej začlenený oltár sv. Kríža s plastikami, ktorý je dielom sochára J. Bártfayho. Najstaršou pamiatkou v kostole je malá plastika Piety z druhej polovice 17. storočia.
Kostol rímsko – katolíckej cirkvi – Horné Kočkovce
Postavili ho v roku 1771 na mieste pôvodného kostola, ktorého dátum postavenia nie je známy. Je postavený v barokovo-klasicistickom slohu. V interiéri kostola sú tri oltáre. Na hlavnom je cenné drevené tabernákulum. Kostol má klasicistickú kazateľnicu a krstiteľnicu. Obrazy na bočných oltároch sú z druhej polovice 19. storočia. Kostol niekoľkokrát vyhorel.
Baroková kaplnka Panny Márie – Komenského ulica
Kaplnku nechali postaviť Marczibányiovci v roku 1746. Je vytvorená zo štyroch nosných stĺpov, na ktorých je klenba na spôsob baldachýnu. Z troch strán je medzi stĺpmi otvorená, pred štvrtou stenou je socha Panny Márie s Jezuliatkom.
Kaplnka – Trenčianska ulica
Dvojvežová kaplnka stojí neďaleko železničnej stanice, v brehu pod cintorínom. Je z 19. Storočia.
Socha sv. Jána Nepomuckého – Námestie slobody
Baroková socha z roku 1733 je umiestnená na dnešnom Námestí slobody v obkolesení štvorice líp pred rímskokatolíckym kostolom.
Socha sv. Jozefa – Ul. 1. mája
Kamenná plastika sv. Jozefa s dieťaťom v náručí.
Púchovská skala
Súvisiace články
-
Hlavné podujatia
Akcie zamerané na rozvoj cestovného ruchu v meste FEBRUÁR – Fašiangy v meste Miesto konania: Sprievod mestom, […]
-
Divadelné súbory
V súčasnosti pôsobia pri DK Púchov dva detské a štyri dospelé divadelné kolektívy: DDS Trpaslíci – deti DDŠ […]
-
Púchovské a informačné centrum
V roku 2004 bolo zriadené informačné centrum, ktoré zabezpečuje aktuálne a podrobné informácie o meste Púchov v regióne v nasledujúcich informačných okruhoch: […]